Kateřina Bedáňová: Pěší zóny ve městě

Stále se setkáváme s různými studiemi řešení našeho náměstí. Začalo to soutěžemi až po vítězný projekt, který se teď město snaží postupně proměňovat v realitu. Nově na nás z různých stránek začala vyskakovat Alma Rosé. Zasvěcení ví, že směřuji k další studii dalšího náměstí.

Vzhledem k tomu, na kolik let je rozplánovaná rekonstrukce Masarykova náměstí, Alma se v tuto chvíli jeví jako totální utopie. Zaráží mě ale, proč se lépe nevyužívá to, co tu už máme. Obě tyto náměstí spojuje nejfrekventovanější ulice v Jihlavě – Benešova. Krásná široká ulice s historickými stavbami. A nejen ta. Týká se to i Matky Boží, Palackého, částečně Komenského. Historicky někdo chápal význam těchto ulic a zřídil zde pěší zóny. To však v dnešních dnech je jen pouze značka na začátku ulice. To, že zde lidé chodí, ještě neznamená, že ulice splňuje požadavky a představy pěších zón. Pěší zóny v jiných městech, které plní svoji funkci, jsou bulváry plné lidí, kaváren, najdete zde možnost odpočinku, posezení a relaxace, nejlépe ve stínu stromů. Vjezd pro auta je povolen jen omezeně, a to pro případ zásobování nebo pro lidi, kteří zde bydlí.

I v Jihlavě k tomuto značka na začátku pěších zón nabádá. Bohužel se tak neděje a nikdo porušování zákona neřeší. Jen díky sloupkům na začátku zóny je možné se v těchto ulicích chvíli cítit bezpečně. Toto ale neplatí do dopolední jedenácté hodiny a úderem páté hodiny odpolední ve všedních dnech. Naše pěší zóny často bohužel připomínají rychlostní silnici, kdy si zde řidiči pouze krátí cestu přes město. Vedení města bylo opakovaně na tuto situaci upozorňováno, a to včetně městské policie. I po několika letech urgencí se ale nic nestalo.

Ulice v Jihlavě ale bohužel k ničemu jinému než k rychlému „zmizení“ z města nevybízejí. V tuto chvíli jsou tyto naše hlavní bulváry pro ostudu. Benešově ulici vládnou ulepené flekaté chodníky, kde se povalují odpadky, rozteklé zmrzliny, psí trus, všude jde cítit moč, ať už psí nebo lidská. Sednout si na jednu z mála laviček, pokud tam zrovna ZASE nesedí místní opilci, je o strach. Dát si tam svačinu nebo sednout s kávou je noční můra. Všudypřítomná špína je standard.

O něco čistší Matky Boží je pro změnu ulice duchů. Míjíte prázdné výlohy opuštěných obchodů a hospod, které měli stoletou tradici. V této době našli svůj konec. Ulice vede k naší neznámější památce, chodí zde velká dávka turistů, ale Jihlava jim zde nic víc nenabídne, a tak po vyfocení jdou dál. Není lákavé se zde zdržovat, a tak zde nemohli mít ani obchodníci adekvátní tržby. Zmizel obchod s dětským zbožím, záclony naposledy i oceňovaný bezobalový obchod Černý Bez. Město nijak těmto drobným živnostníkům nepomáhá přilákat zákazníky a turisty a zdržet je zde.

Pokud pokračujete dál Věžní ulicí, je zde vidět snaha pár soukromých subjektů, kteří chtějí z Jihlavy udělat lepší místo. A lidé si toho hned všimnou, posezení v některé z kaváren či hospod většinu zláká. Výhoda těchto podniků je blízkost zeleně a vzrostlých stromů, a to je to, co teď láká a s měnícím se klimatem bude lákat čím dál častěji. Zdálo by se, že se podobně bude dát využít i park Gustava Mahlera, bohužel ten rychle chytl ráz ulice Benešova. Posezení ulepené, poházené odpadky, často i na trávě, kde je standard narazit na nesebraný psí trus. I jezírko, které první roky své existence oživovalo prostor, je teď spíš mrtvá tůň. Voda zelená, plná odpadků, střepů. K překvapení tomu není jinak ani na protějším dětském hřišti. Vybavení je v dezolátním stavu, kapacita pro centrum města absolutně nevyhovující a čistota, stále se opakující téma. Co si odnáší nezávislý turista za vzpomínky? Jihlavané už zdá se rezignovali.

Přitom zde stačí opravdu levná, ale funkční řešení. A to především častější úklid a kontrola pořádku. Oživení prostoru zelení je, jak jsme se přesvědčili u náměstí, běh na delší trať. Velice dobře fungují i stromy v květináčích, které jsou letos usazeny u info kontejneru na náměstí. Nemusí se přece hned rozkopávat celá ulice. U některých soukromých podniků v centru se zeleň objevuje u předzahrádek a tyto pak bývají nejvíce obsazeny. Lidé nám sami ukazují, co jim ve městě chybí. Proto bychom se chtěli zaměřit na celkové ozelenění ulic, a především zajistit, aby Jihlava měla čisté reprezentativní centrum odpovídající krajskému městu.


Souhlasíte? Volte číslo 9 – Starosty a nezávislé kandidáty.

VOLEBNÍ PROGRAM

KANDIDÁTI